CZ | EN
2018

2017

2016

2015

2014

příběhy


o soutěživýsledkypravidlakontaktgalerie

Ročník 2015
Kategorie Věda fotogenická

Drahokam za halíř
Polarizované světlo se využívá pro zviditelnění napětí v tělesech (fotoelastický jev). Zde jsem ale do zařízení pro fotoelasticitu vložil kousek zmačkané lepicí pásky. Interferencí polarizovaného světla vznikl barevný „drahokam“. Zkuste to doma. Polarizačními brýlemi pozorujte průhledné předměty ve světle LCD monitoru.


Vidět napětí
Zkouším natáhnout folii se dvěma trhlinami a dvěma půlkruhovými zúženími. Mezi půlkruhy je menší průřez a tedy větší napětí. Trhliny jsou zase ostré, a vysoké napětí je koncentrováno do malých oblastí před jejich vrcholy. Kde se to roztrhne? Vím to, ale sledovat tento napínavý zápas bývá pro studenty zážitkem. Fotoelastický jev zobrazuje napětí v průhledných tělesech pozorovaných v polarizovaném světle.

Kategorie Vědci ve fotografii

Kráska a creeper
V laboratoři creepového chování materiálů zkoumáme pomalý růst deformace materiálů probíhající při dlouhodobém konstantním zatížení za vysokých teplot. Nepotkáte zde jen šedovlasé pány. Naštěstí…

Ročník 2016
Kategorie Věda fotogenická

Helmholtzovy rezonátory
Sada Helmholtzových rezonátorů z roku 1900 používaná k zesílení, případně pohlcení zvuků.

Ročník 2019
Kategorie Věda fotogenická

Polymerní spartakiáda
Krásu třeba obyčejného pravítka můžete uvidět v polarizovaném světle. Uvidíte trochu vnitřních napětí, ale hlavně to, jak se úseky polymerních řetězců při nerovnoměrném tuhnutí ve formě seřadily do útvarů. Ty jsou podobné krystalům a mají různou orientaci v prostoru, čímž vytvořily opticky neizotropní plochy. My je vnímáme jako nádherné barevné přechody.